wtorek, 20 stycznia 2015

Trufle czekoladowe z truskawkowym pudrem

 
Nie wiem, jak to się stało, ale po świętach zostały mi jakieś nienormalne zapasy gorzkiej czekolady. Najwyraźniej nie wykonałam przedświątecznego planu produkcji trufli, choć wydawało mi się, że owa produkcja i tak była całkiem imponująca. Ale kto powiedział, że nie można trufli zrobić po świętach?  Zanurkowałam więc głębiej do szafki w nadziei, ze jeszcze coś fajnego  znajdę i... rewelacja: liofilizowane truskawki w formie chipsów, uwielbiam je jako chipsy, ale tym razem wykorzystam je do trufli.
Można je obejrzeć tu: http://www.crispynatural.pl/truskawka_wejdz_na_-truskawkowe_poletko
Składniki (na 15 szt):
4 opakowania chipsów truskawkowych (można je kupić w niektórych supermarketach na specjalnych regałach, obok chipsów jabłkowych, marchewkowych itp), czasem w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, chipsy truskawkowe można też zastąpić liofilizowanymi malinami (w sklepach ze zdrową żywnością są takie marki Elena), maliny pakowane są inaczej, wystarczy więc jedno opakowanie).
180g gorzkiej czekolady z dużą zawartością kakao
125 ml śmietany
30g masła


Sposób przygotowania:
  1. Połowę owoców pokrusz na kawałki, drugą połowę zmiel w młynku lub rozetrzyj w moździerzu na proszek, odstaw na bok w osobnych naczyniach.
  2. Czekoladę połamaną na kawałki, umieść w misce, śmietanę podgrzej (nie gotuj) i zalej nią czekoladę, mieszaj, aż powstanie jednolita masa, na koniec dodaj masło i dalej mieszaj do rozpuszczenia masła.
  3. Do masy czekoladowej wsyp pokruszone owoce, wymieszaj. Przykryj naczynie i wstaw do lodówki, żeby masa stwardniała (ok. 2 godziny).
  4. Na desce lub dużym talerzu umieść proszek owocowy (uwaga: jeśli używamy malin liofilizowanych, powinniśmy je przesypać przez drobne sitko, żeby wyeliminować pestki).
  5. Z masy czekoladowej formuj kulki i kolejno obtocz każdą dokładnie w owocowym proszku.
Podaj trufle do gorzkiej kawy, zaskoczenie kolorystyczne i smakowe gwarantowane!