sobota, 26 sierpnia 2017

Serek kozi domowej roboty


Zwróciliście uwagę na to, jakie składniki zawierają kozie sery dostępne w handlu? Wydawałoby się, że kozi ser robi się z koziego mleka. Otóż, jeśli myśleliście w ten sposób, to, tak samo jak ja, byliście w błędzie. W zależności od marki w serkach kozich trafiają się bowiem takie rarytasy jak: karagen (najbardziej szkodliwy), mączka chleba świętojańskiego (?), błonnik bambusowy (?), żelatyna wieprzowa, guma guar i guma tara.
A przecież do wyprodukowania koziego serka w domu wystarczą 2 składniki oraz dowolna kombinacja dodatków smakowych w postaci ziół, jadalnych kwiatów oraz przypraw. I nie ma z tym zbyt wiele pracy, chociaż przyda się trochę cierpliwości...

Składniki:
1 l koziego mleka (najlepsze będzie świeże, ale serek uda się również z mleka uht)
3 łyżki zsiadłego mleka (może być krowie)
posypka: mieszanka kwiatów lawendy, bazylii, kopru ogrodowego i listków tymianku cytrynowego)

Posypkę stanowić może dowolna mieszanka świeżych lub suszonych ziół, jadalnych kwiatów i innych przypraw (np. młotkowany kolorowy pieprz).


Sposób przygotowania:
  1. Kozie mleko wlej do dużego szklanego słoja, dodaj kwaśną śmietanę, przykryj gazą i odstaw na 3-4 (w zależności od temperatury) dni. Przez ten czas mleko zacznie się rozwarstwiać, a w słoiku będzie widoczna serwatka.
  2. Ostatniego dnia wstaw słoik z mlekiem do dużego garnka z zimną wodą (słoik powinien być zanurzony w wodzie do poziomu, do jakiego sięga mleko).  Podgrzewaj na średnim ogniu do czasu aż woda się zagotuje, następnie zmniejsz ogień i trzymaj słoik w takiej gorącej wodzie przez 10 minut. Zgaś ogień i pozostaw słoik w wodzie jeszcze przez 10-15 minut do lekkiego przestygnięcia.
  3. Zawartość słoika przelej przez sitko wyłożone gazą i poczekaj, aż serwatka odcieknie.
  4. Pozostałą gęstą treść uformuj w kulkę lub klinek, owiń w gazę, gazę zaciśnij, ułóż z powrotem na sitku i wstaw do lodówki na miseczce, do której będzie jeszcze skapywała serwatka (serek można dodatkowo obciążyć np. słoikiem, jeśli chcemy uzyskać twaróg bardziej odciśnięty, ja tego nie robiłam). Zostawiłam serek w lodówce na całą noc.
  5. Gotowy serek przed podaniem obtocz w mieszance ziół i jadalnych kwiatów albo ulubionych przypraw. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz