poniedziałek, 30 września 2013

Powidła śliwkowo-figowe


Lubię tę porę, kiedy na dworze jest już chłodno, a dom pełen jest pachnącego ciepła pochodzącego z garnka, w którym smażą się powidła lub konfitury. To ostatni dzwonek, by zamknąć odrobinę lata w słoiczkach, aby zimą przypominały nam tę wytęsknioną porę roku. Każdego roku rozmaite kombinacje owoców trafiają do moich słoiczków, w tym roku były to porzeczki z rabarbarem, rabarbar z imbirem, truskawki z cynamonem i goździkami, mirabelki z kiwi, czarna porzeczka z winogronami i wiele innych. Nie chodzi o to, że jesteśmy  dżemojadami ponad średnią krajową, wiele wyrobów z mojej "letniej kolekcji" trafia na końcu do moich  przyjaciół, ale jaka to przyjemność, jeśli do śniadania w zimową sobotę lub niedzielę posmarujemy sobie tost francuski domowym dżemem... bezcenne...Widok za oknem od razu staje się bardziej słoneczny.
Dzisiaj powidła śliwkowo-figowe, a dla tych, co lubią, z korzennym akcentem.

Składniki (4-5 słoiczków):
2 kg bardzo słodkich śliwek węgierek
1 kg fig
3 cm kory cynamonu
4-5 goździków
cukier - jeśli mamy bardzo słodkie śliwki, można przygotować powidła bez cukru, jeśli jednak po spróbowaniu powidła okażą się za mało słodkie, trzeba je dosłodzić do smaku na etapie p. 6 poniżej.

Sposób przygotowania:
  1. Śliwki umyć, przepołowić, pozbawić pestek.
  2. Dzień 1. Do dużego rondla wrzucić połówki śliwek, dodać odrobinę wody, cynamon i goździki, postawić na włączonym piecu.
  3. Śliwki smażyć ok. 45 min, od czasu do czasu zamieszać. Zostawić pod przykryciem do następnego dnia.
  4. Dzień 2 -smażyć powidła przez ok. 30 minut. Zostawić pod przykryciem do następnego dnia.
  5. Dzień 3 - figi pokroić na ćwiartki, a potem każdą cwiartkę na plasterki.
  6. Śliwki powinny być już całkowicie rozgotowane, jak typowe powidła. Smażyć jeszcze przez ok. 10 min, po czym dodać pokrojone figi. i smażyć razem przez kolejne 30 min, od czasu do czasu delikatnie mieszając i uważając, żeby kawałki fig nie rozpadły się i pozostały w całości.
  7. Jeśli trzeba, dosłodzić powidła do smaku.
  8. Słoiczki  i zakrętki wyparzyć w piekarniku ustawionym na 150 ° C przez 10 min.
  9. Gotujące powidła nakładać do gorących słoików i od razu zamykać. Podpisać!