wtorek, 5 listopada 2013

Ajvar czyli pasta z pieczonej papryki i bakłażana


Ajvar jest pochodzącą z Serbii i popularną na całych Bałkanach pastą z pieczonych warzyw: papryki i bakłażana z dodatkiem czosnku . W Chorwacji jada się ją prawie do wszystkiego: do białego i żółtego sera, do kanapek i do mięsa lub ryb. Można powiedzieć, że w pewnym sensie ma zastosowanie ketchupu, ale na zastosowaniu kończą się podobieństwa. Ajvar jest o niebo smaczniejszy od ketchupu, a co najważniejsze, zrobiony w domu nie zawiera wszystkich tych podejrzanych substancji zagęszczajacych, konserwujących, regulatorów kwasowości, wzmacniaczy smaku, aromatów i tym podobnych wynalazków, w jakie obfitują ketchupy nawet renomowanych marek. Ajvar przygotowany wg. poniższego przepisu można przechowywać w zakręconym słoiczku w lodówce przez ok. tydzień.

Składniki (na ok. 2 słoiki):
4 duże czerwone papryki
1 dorodny bakłażan
2-3 papryczki chilli albo 1-2 pepperoni (jeśli nie mamy świeżych, można użyc suszonej mielonej)
4 ząbki czosnku
sól, pieprz, cukier
oliwa z oliwek
odrobina soku z cytryny

Sposób przygotowania:
  1. Warzywa opłukać i osuszyć, ułożyć wraz z obranym czosnkiem i pepperoni lub chilli na blasze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180-200 °C.
  2. Piec 45-60 minut kilkakrotnie obracając aż skórka  papryki zbrązowieje.
  3. Wyjąć warzywa z pieca, papryki nakryć kawałkiem folii lub włożyć do worka foliowego na ok. 10 minut (to jest zabieg, który bardzo ułatwia obranie papryki ze skóry).
  4. Obrać papryki ze skóry i pozbawić gniazd nasiennych.
  5. Bakłażana przeciąć wzdłuż i wybrać miąższ przy pomocy łyżki.
  6. Obrane płaty papryki, miąższ bakłażana i upieczony czosnek włożyć do jednego naczynia i zmiksować blenderem na pastę. 
  7. Doprawić solą, pieprzem, odrobiną cukru i ostrą mieloną papryką, jeśli chcemy uzyskać wersję nieco ostrzejszą.
  8. Dodać 1-2 łyżki oliwy, doprawic sokiem z cytryny, wymieszać i przełożyć do słoiczków. Jeśli chcemy, żeby słoiki postały dłużej, trzeba je pasteryzować przez około 30 minut.