sobota, 19 listopada 2016

Szwedzkie bułeczki kardamonowo - cynamonowe kanelbullar


Popularne w całej Europie Północnej, ale też w Północnej Ameryce bułeczki kanelbullar tak naprawdę pochodzą ze Szwecji, gdzie są one popularnym dodatkiem do porannej kawy. Do ich przygotowania nie są potrzebne żadne wyrafinowane składniki, wystarczy proste ciasto drożdżowe i roztopione masło połączone z cynamonem. Zgodnie z teorią Julii Child - "with enough butter anything is good", sami rozumiecie, że te bułeczki po prostu nie mogą nie smakować. A do tego mają one moc zmieniania przeciwników cynamonu w jego miłośników. Przetestowane na ludziach...
Składniki (18 sztuk):
100g masła
250ml mleka
400g mąki pszennej
25g drożdży
50g cukru
1 łyżeczka mielonego kardamonu
szczypta soli (dowolnie)

nadzienie:
100g masła
2 łyżeczki cynamonu
80g cukru

wykończenie:
1 roztrzepane jajko
odrobina gruboziarnistego cukru do posypania


Sposób przygotowania:
  1. W rondelku rozpuść masło, dodaj mleko i podgrzej lekko (na tyle, żeby nie parzyło).
  2. W misce umieść mąkę, dodaj pokruszone drożdże, cukier i kardamon (i ewentualnie sól). Dodaj mleko z masłem i zagnieć jednolite, gładkie ciasto. Odstaw je do wyrośnięcia.
  3. Masło przeznaczone na nadzienie rozpuść dodając cukier i cynamon. Odstaw do wystygnięcia.
  4. Wyrośnięte ciasto zagnieć kilka razy i podziel na 2 równe części. Rozwałkuj pierwszą z nich na prostokąt o równej grubości i o wymiarach ok. 30 x 50 cm. 
  5. Na jednej połowie prostokąta (tej wzdłuż krótszego boku) rozsmaruj połowę masła cynamonowego. Złóż prostokąt na pół przykrywając masło nieposmarowanym kawałkiem ciasta i lekko dociśnij. 
  6. Złożone ciasto pokrój na paski o szerokości ok. 2,5-3 cm (nadal wzdłuż tego samego boku). Każdy pasek skręć dookoła własnej osi jak spiralkę na całej długości, następnie owiń go prawą ręką dookoła palca wskazującego lewej ręki chowając końcówkę pod spód.  Bułeczki poukładaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw, żeby trochę podrosły.
  7. Piekarnik rozgrzej do temperatury 250° C. Przed samym włożeniem do piekarnika bułeczki posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp gruboziarnistym cukrem.
  8. Bułeczki trzymaj w piecu 5-8 minut, aż zrobią się rumiano-złote.
Z drugą częścią ciasta postępujemy tak samo jak z pierwszą albo chowamy pod przykryciem do lodówki, a następnego dnia, po wyjęciu z lodówki, kiedy ciasto nabierze temperatury pokojowej i zacznie znowu rosnąć, przygotowujemy drugą partię bułeczek na świeżo. Kanelbullar są, niestety, najlepsze w dniu, kiedy zostały upieczone i to zanim jeszcze całkowicie przestygną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz