W podpoznańskim Kiekrzu znajduje się restauracja - pierogarnia Bumerang, która serwuje ponad 40 różnych rodzajów pierogów: mięsnych, wegetariańskich i słodkich. Niektóre nadzienia są naprawdę bardzo kreatywne, na przykład to z czekoladą, truskawkami i z chilli albo to z suszoną śliwką. Właśnie menu Bumeranga spowodowało, że weszłam na "falę pierogową" i szukam pomysłów, jakich jeszcze w Bumerangu nie ma, a że obecny sezon dostarcza wielu pomysłów na farsze do pierogów (dynia, grzyby, gruszki, żurawina...) udało mi się już odkryć kilka ciekawych połączeń, a możliwości jeszcze jest wiele...
Składniki (20-25 szt):
ciasto:
ok. 300 g mąki pszennej
gorąca woda
1 jajko
1 żółtko
1 łyżka oliwy lub masła
nadzienie:
300 g świeżych borowików plus kilka do dekoracji
1łyżka masła
1 posiekany ząbek czosnku
1 łyżka listków tymianku
1 opakowanie serka ricotta
3-4 czubate łyżki utartego owczego oscypka
sól, pieprz
dodatkowo trochę masła do polania
Sposób przygotowania:
- Mąkę wysyp na stolnicę, dolewaj po trochu wodę mieszając z mąką, przestań, kiedy około połowa mąki jest jeszcze sucha.
- Dodaj jajko i żółtko oraz oliwę lub stopione masło i dokładnie zagnieć ciasto, aby było gładkie i elastyczne, odstaw na bok pod przykryciem na około 15-20 minut..
- Borowiki oczyść, opłucz (jeśli to konieczne), kilka najładniejszych zostaw do dekoracji, resztę pokrój i usmaż na maśle razem z czosnkiem i tymiankiem.
- Przestudzone borowiki drobno posiekaj, połącz z ricottą i oscypkiem, dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Ciasto wałkuj na cienkie płaty, wycinaj kółka o średnicy ok. 12 cm, łyżeczką nakładaj na nie farsz, składaj na pół i zaklejaj (do zrobienia rowków wykorzystałam widelec).
- Pierogi wrzucaj partiami na gotującą, posoloną wodę, każdą partię gotuj przez kilka minut od wypłynięcia na powierzchnię wody. Ogień nie powinien być zbyt duży.
- Grzyby pozostawione do dekoracji obsmaż na pozostałym maśle, lekko posól, masłem z grzybami polej pierogi. Jeszcze tylko kilka listków tymianku i gotowe!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz