wtorek, 14 stycznia 2020

Irlandzka zupa rybna czyli seafood chowder


Wywodzący się z kuchni okrętowej chowder jest popularny również w Wielkiej Brytani i USA, a nawet w Australii i Nowej Zelandii. Mimo, że co do zasady chowdery z różnych stron świata są podobne, to jednak ten irlandzki ma swój charakterystyczny smak, który zawdzięcza sporemu dodatkowi łososia i wędzonego dorsza. Te dwa zabiegi naprawdę robią różnicę, gdyż dodają chowderowi lekkiego pazura. Dzięki wędzonej rybie smak jest bardziej wyrazisty, a dzięki łososiowi – bardziej szlachetny, powiedziałabym nawet, że mniej rybny od innych zup rybnych, jakie znam. A poza tym wszystkim chowder jest po prostu pyszną, gęstą, sycącą i rozgrzewającą zupą, a właściwie jednodaniowym obiadem wprost idealnym na jesienne i zimowe wieczory.

Składniki:
600 g obranych i pokrojonych w dużą kostkę ziemniaków
250 ml bulionu rybnego lub warzywnego
50 g masła
1 duża cebula pokrojona w grubą kostkę
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
800 ml mleka
2 obrane i pokrojone w krążki marchewki
1 liść laurowy
2 gałązki tymianku
200 g świeżego dorsza
200 g świeżego łososia,
100 g wędzonego dorsza
200 g obranych krewetek
100 ml kremówki
natka pietruszki




Sposób przygotowania:
  1. Połowę ziemniaków ugotuj w bulionie, kiedy będą zupełnie miękkie, zmiksuj na papkę, posłuży ona do zagęszczenia zupy.
  2. W dużym garnku podgrzej masło, dodaj cebulę i czosnek i podsmaż do zeszklenia nie rumieniąc.
  3. Do garnka z cebulą wlej mleko, dodaj liść laurowy i tymianek, marchewkę oraz pozostałe ziemniaki i gotuj na małym ogniu do czasu aż warzywa będą miękkie (ok. 10 minut).
  4. Dodaj do zupy zmiksowane ziemniaki i ponownie zagotuj.
  5. Ryby podziel na mniejsze kawałki i partiami dodawaj  do zupy razem z krewetkami. Gotuj na małym ogniu przez ok. 5 minut.
  6. Zestaw garnek z ognia, dopraw do smaku solą i pieprzem i dodaj kremówkę. Delikatnie zamieszaj, aby kawałki ryby nie porozpadały się.
  7. Podaj zupę posypaną sporą ilością natki pietruszki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz