Składniki (3 porcje):
mięso:
2 łyżki oleju
2 cebule średniej wielkości obrane i pokrojone w kostkę
3 ząbki czosnku obrane i rozgniecione
1 łyżka przyprawy baharat *
1 łyżeczka mielonego kuminu
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
kawałek kory cynamonu (ok. 5 cm)
1/2 łyżeczki chilli w płatkach
500 g mielonej jagnięciny (ewentualnie wołowiny)
1 płaska łyżeczka soli
1 puszka krojonych pomidorów
2 łyżki przecieru pomidorowego
1,5 szklanki bulionu (najlepiej wołowego)
sos tahini:
1/2 kubka pasty tahini
sok z 1/2 cytryny
1 ząbek czosnku obrany i przeciśnięty przez praskę
szczypta soli
1/2 łyżeczki kuminu
1/3 szklanki lodowatej wody (schłodzonej kostkami lodu)
zielony shug:
3 - 4 zielone strączki chilli (lub papryczki jalapeno)
1 pęczek kolendry
1 pęczek pietruszki
3 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
sok z ½ limonki
szczypta soli
szczypta mielonego pieprzu
duża szczypta kuminu (dowolnie)
duża szczypta mielonego kardamonu (dowolnie)
jogurt:
1 opakowanie gęstego jogurtu greckiego (350-400 g)
skórka otarta z 1 limonki
szczypta soli
do podania:
melasa z granatu
sumak
chlebki pita
* Baharat, to mieszanka przypraw, na którą w wersji podstawowej składają się w równych częściach: gałka muszkatołowa, cynamon, goździki, kardamon, kumin, kolendra, czarny pieprz i papryka. Jest wiele odmian baharatu w poszczególnych krajach regionu Bliskiego Wschodu, można powiedzieć, że co kraj, to baharat. W zależności od kraju baharat może więc zawierać również: suszoną miętę, szafran, kurkumę, ziele angielskie, anyż, a nawet pączki róży czy cassię, suszoną limonkę, curry oraz imbir. Gotową mieszankę baharatu można kupić w sklepach, ale bardziej aromatyczna będzie przygotowana w domu, przy czym najlepiej jest użyć ziarnistych wersji kardamonu, kuminu, kolendry i pieprzu i podprażyć je na suchej patelni, a dopiero potem zmielić lub rozetrzeć w moździerzu i połączyć z pozostałymi składnikami.
Sposób przygotowania:
- Na dużej, głębokiej patelni podgrzej olej, dodaj cebulę i czosnek i podsmaż do zeszklenia. Dodaj wszystkie przyprawy i przez chwilę podsmażaj razem, aż przyprawy zaczną intensywnie pachnieć.
- Dodaj mięso i sól, wymieszaj z zawartością patelni i przez kolejne 3-4 minuty podsmażaj razem często mieszając, następnie dodaj pomidory z puszki, przecier pomidorowy i 1 szklankę bulionu. Zamieszaj, zagotuj, a następnie zmniejsz ogień, przykryj i duś na małym ogniu przez godzinę lub dłużej (mięso powinno się zupełnie rozgotować). Jeśli trzeba, w trakcie duszenia mięsa dodaj więcej bulionu.
- W trakcie, gdy mięso się gotuje, przygotuj sos tahini. Połącz pastę tahini z sokiem z cytryny, czosnkiem, solą i kuminem, wymieszaj. Energicznie mieszając dodawaj po trochu zimną wodę, mieszanka zrobi się jasna i aksamitna. Sos powinien uzyskać konsystencję gęstej śmietany.
- Teraz przygotuj zielony shug. Drobno posiekaj chili lub jalapeno z kolendrą, pietruszką i czosnkiem, przełóż do miseczki i połącz z oliwą, sokiem z limonki, solą i pieprzem oraz, jeśli używasz, z pozostałymi przyprawami (alternatywnie można wszystkie składniki umieścić w naczyniu blendera i zblendować).
- I ostatni element układanki - jogurt. Po prostu dodaj do niego skórkę limonki oraz szczyptę soli i wymieszaj.
- Gotowe mięso dopraw dodatkową ilością soli i pieprzu, jeśli uznasz za konieczne. Rozłóż na 3 porcje i zapiecz w piekarniku nagrzanym do 180° C przez 10 minut. Przed podaniem porcje mięsa polej sosem tahini (ok. 2 łyżki na porcję), na środek nałóż po łyżce jogurtu greckiego i po 2 łyżeczki pesto. Wszystko razem skrop melasą z granatu i posyp sumakiem. Podaj z chlebkami pita.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz