poniedziałek, 21 września 2015

Stek z tuńczyka z masłem sardelowym



Tuńczyk jest niepodważalnym bohaterem kuchni sycylijskiej. Za najlepsze uważa się tuńczyki majowe z Cieśniny Messyńskiej, a sycylijscy smakosze potrafią nawet wyczuć po strukturze mięsa, czy to jest właśnie ten najlepszy, majowy, czy też nie (ach ci Włosi !). Chyba nikt, tak jak Sycylijczycy, nie dorobił się tylu sposobów przyrządzania tuńczyka i chyba dlatego tuńczyk został moim najlepszym wspomnieniem z dwukrotnego pobytu na Sycylii.  Dzisiaj więc, stek z tuńczyka polany masłem sardelowym (nawiasem mówiąc sardele, to też typowo sycylijski produkt). Tajemnica smaku, to, oprócz marynaty, bardzo krótkie smażenie, tuńczyk "przeciągnięty" robi się twardy i suchy, krótko mówiąc - niesmaczny, więc dłuższe smażenie serdecznie odradzam.

Składniki (2 porcje):
2 steki z tuńczyka o wadze ok. 150 g każdy opłukane i osuszone (jeżeli używasz mrożonego tuńczyka, rozmrażaj go w lodówce w przykrytym naczyniu przez całą noc)
olej do natarcia steków
kilka plasterków cytryny
2-3 gałązki drobno posiekanej natki pietruszki
sól morska w płatkach (opcjonalnie)

marynata:
¾ szklanki białego wytrawnego wina
sok z 1 cytryny
2 gałązki rozmarynu (igiełki obrane i rozdrobnione)
1 obrany i zmiażdżony ząbek czosnku
½ łyżeczki soli
świeżo zmielony czarny pieprz

masło sardelowe:
2 łyżki dobrego masła (użyłam masła Kerrygold)
4 fileciki z sardeli ze słoiczka lub puszki


Sposób przygotowania:
  1. W misce połącz składniki marynaty i umieść w niej steki z tuńczyka tak, aby były całkowicie w niej zamoczone. Odstaw do lodówki na co najmniej 2-3 godziny.  
  2. Sardele rozetrzyj na pastę (najlepiej w moździerzu). W rondelku podgrzej masło (nie gotuj) i połącz je z pastą sardelową. 
  3. Steki piecz na gorącym grillu lub na patelni grillowej (lub zwykłej) na dość ostrym ogniu przez 2 minuty z każdej strony (czas pieczenia zależy od grubości steków, ale mięso ryby wewnątrz powinno pozostać różowe), odsuń na bok na 5-7 minut, aby doszły.
  4. Gotowe steki od razu podaj polane masłem sardelowym, posypane natką pietruszki i udekorowane plasterkami cytryny. Można dodatkowo posypać solą morską w płatkach.  
 Jako dodatek wykorzystałam bakłażany duszone na oliwie z pomidorami i ziołami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz