wtorek, 28 lutego 2017

Kopytka dyniowe z jarmużem, marchewką, słonecznikiem i fetą



Kiedy na przedwiośniu tęsknota za młodymi warzywami, w moim przypadku najbardziej za szparagami, wchodzi w fazę zenitu, kiedy marzenie o pachnących pęczkach świeżych ziół (ze słońca, nie ze sklepu) nie odpuszcza ani na chwilę, kiedy chce już się wyjść do ogródka siać, sadzić i zbierać, kiedy tęskni się już za wypadem na rynek i pełnym koszem zieleniny, rzodkiewek itd....
Wtedy z pomocą przychodzi...  para idealna: dynia i jarmuż.  A na wiosenne warzywa przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Przecież nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go!
A dynia i jarmuż dają tyle możliwości...

Składniki (2 porcje):

kopytka:
300 - 350g dyni bez pestek
1 żółtko
ok. 5-6 łyżek mąki

warzywa:
400g obranego i rozdrobnionego jarmużu
1 łyżka oliwy
1 łyżka masła
1 ząbek czosnku pokrojony w plasterki
2 średnie marchewki obrane i pokrojone w cienkie paseczki
2 łyżki ziaren słonecznika
sok z 1/2 cytryny
sól
pieprz mielony
2 łyżki pokruszonej fety


Sposób przygotowania:
kopytka:
  1. Dynię pokrój na cienkie plastry i upiecz w piekarniku do miękkości (20-30 minut w zależności od grubości, temperatura 180° C).
  2.  Przestudzoną dynię obierz ze skóry i zmiksuj na pure.
  3. Dodaj żółtko i połowę mąki, wymieszaj i dodaj jeszcze tyle mąki, ile jest niezbędne, aby ciasto nie kleiło się do rąk (im mniej mąki, tym delikatniejsze kopytka).
  4. Na wysypanym mąką blacie z ciasta uformuj wałeczek, lekko go spłaszcz i pokrój po skosie na kluseczki o długości ok. 3-4 cm.
  5. Kopytka gotuj partiami w posolonej wodzie (wystarczy 4-5 minut od wypłynięcia).

warzywa:

  1. Jarmuż zblanszuj w gotującej się wodzie przez 1 minutę. Odcedź i przełóż do miski z lodowatą wodą (dodaj do niej kostki lodu). Po 2-3 minutach odcedź i odciśnij ręcznikiem papierowym.
  2. Na patelni podgrzej oliwę i masło, dodaj czosnek, a kiedy się zeszkli, marchewkę.
  3. Marchewkę podsmażaj na średnim ogniu  mieszając, po 2-3 minutach dodaj jarmuż i słonecznik, a następnie sok z cytryny, smaż dalej razem przez kolejne 2-3 minuty (warzywa powinny pozostać chrupiące). Dopraw solą i pieprzem.
  4. Ugotowane kopytka podaj z warzywami i posyp pokruszoną fetą.
Kopytka będą miały intensywny, pomarańczowy kolor, jeśli do ich przygotowania użyje się dyni Hokkaido. Można, oczywiście, użyć innych gatunków, kolor będzie nieco jaśniejszy, ale równie ładny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz